"Beni Camiden İmam Soğuttu!"

bir din görevlisi Camiye gitmeyen müslümanların bahanelerinden biri olan "beni camiden imam soğuttu!" sözüne ilginç bir cevap verdi.

01-01-2020 08:38

Haberler » Hayat


  • İnsanları meyhaneye meyhaneciler davet etmiyor, ama davet edilmedikleri halde gidiyorlar. Üstelik gidince çok para harcıyorlar.
  • İnsanları gazinolara pavyoncular davet etmiyor, ama davet edilmedikleri halde gidiyorlar. Üstelik gidince çok para harcıyorlar.
  • İnsanları kumara kumarhaneciler davet etmiyor. Ama davet edilmedikleri halde gidiyorlar. Üstelik gidince çok para harcıyorlar.
  • İnsanları kiliselere papazlar davet etmiyorlar. Ama insanlar davet edilmedikleri halde gidiyorlar. Üstelik endülüjans kağıdı satın alararak yüklü paralar harcıyorlar.
  • İnsanları stadyumlara sporcular davet etmiyorlar. Ama insanlar davet edilmedikleri halde gidiyorlar. Üstelik pahalı biletlerle gidiyorlar. Yetmedi spor tv.lerine abone oluyorlar...
  • Ama insanlar günde 5 kez dev hoperlörlerden okunan EZAN ile davet edildikleri halde camilere gitmiyorlar. Üstelik de bu ilahi daveti duymuyormuş gibi, "Cemaati camiye imam çekmeli" diyorlar.

Soru şu: NİÇİN İBADET ETMEK, CAMİYE GİTMEK İÇİN İMAM TARAFINDAN İKNA EDİLMEYE İHTİYAÇ DUYULUYOR? ALLAH İKNA EDEMEDİ Mİ BUNLARI (haşa)!

Gidenlerin bir kısmı da "Namazı uzattı, kısa okudu, sohbeti 3 dk uzattı, klimayı açtı, klimayı kapattı, sıcak su akmıyor, seccadelerde figürler var... " gibi sudan sebeplerle gitmemek için bahane arayıp "İmamın yüzünden camiye gitmiyorum" deyip, camiden uzaklaşmaya imamı sebep gösteriyorlar...

Şeytan işi pisliklerin yapıldığı yerlerde af buyrun kazıklandıkları halde "Pavyoncu beni kazıkladı bir daha gitmem, kumarhaneci adamlarına beni dövdürdü bir daha gitmem... " demiyor, daha fazla gidiyorlar. Ama iş camiye gelince "İmam yüzünden camiden soğudum" diyebiliyorlar... Hele bir de Allah rahmet eylesin Cem Karaca örneğimiz de var ya hani... Aman aman...

Ben 11 yaşımda hafızlık çalışırken, avucumun içine sopa değil, ayağımın altına falaka yedim. Eve geldim bir de babam dövdü. Üç gün ayağımın üstüne basamamıştım. Yaklaşık 20 senedir de silikonlu tabanlık var ayakkabımın içinde o günün hatırası. Tek suçum da 15 dk derse geç girmekti. Üstelik de geç kalma nedenim kursun haziresinde medfun olan İsmail Hakkı Burevi (rh.a)'in kabrini ziyaret idi... Ama o yaşıma rağmen ne kurstan, ne Kur'an'dan ne de Allah gani gani rahmet etsin Hocamdan soğudum. Bugün de vaizim. Ölüp haşa yeniden doğsam yine o hocada hafız olmak isterdim, yine vaiz olmak isterdim... (Burada hele hele din eğitiminde dayağı savunduğumu falan çıkarmasın kimse hakkımı helal etmem! Asla savunmuyorum, hararetle de karşıyım... Burada konu Hoca yüzünden camiden soğuma meselesi...)

Peki haydi diyelim ki (meslekdaşlarımın afvına sığınarak söylüyorum) imam itici davrandı... Başka cami mi yok? Diğer camiye niye gitmiyor? Onu da geçtim, oruç tutmak için mekana ihtiyaç yoktur. Zekat vermek için mekana ihtiyaç yoktur. Oruçtan kim soğuttu kardeşim bunları? Onu da mı imam yaptı. (Eskiden papaza kızıp oruç bozarlardı. İmama değil. Bu sözü de araştırıversinler bakalım ne çıkıyor.) Ya da Yılbaşı kutlamaya "Noel Baba" denen Hz. İsa (as) düşmanı hain mi ısıtmıştı bunları?

Aziz kardeşim, yeryüzünün bütün imamları, vaizleri, din görevlileri bırak dinden soğutmayı, maazallah hepsi dinden çıksa, hatta din düşmanı olsa, sen camiye yine gideceksin, dinini yine yaşayacaksın...

Sakın seni namazdan, camiden, ibadetten soğutan imam değil de kendi nefsin olmasın..!

Efendim bir köye imam gelmiş de kimse namaz kılmıyormuş da sebebini sorunca abdest alırken çizmelerini çıkarmak zor geldiğini söylemişler de imam da "yahu siz yeterki gelin, çizmelerle girin camiye, ayak yıamasanız da abdest kabuldür" demiş de... Sonra derken efendim imam değişmiş de yeni gelen imam ayakkabıyla camiye girilmez deyince, senden evvelki bizi ayakkabıyla camiye girmeye alıştırdı, sen de adam ol da ayakkabıları çıkararak camiye sokmayı başar demiş... Miş miş de miş miş...

Bundan daha alçakça nasıl bir iftira edilebilir bir imama ve nasıl hakaret edilebilir İslama. Hiç kimse de sormuyor ki; "imam dediğin böyle olur" diye anlatılan bu laubalilik nedir? İmam kim oluyor da camiye milleti ayakkabıyla doldurma yetkisi kullanıyor diye sormuyor kimse! Camiye sandalye konunca (ki koyanlar imamlar değil), millet "camiler kiliseye döndü" diye feveran etti. Hangi cami hangi imammış o milleti ayakkabıyla, ayakları yıkamadan abdest kabul okur deyip camiye sokan...

Yarın Allah camiyi, ibadeti terketmenin sebebini sorduğunda, "imam soğuttu" diye, kendini bile ikna edemediğin cevapla, Rabbini ikna edebileceğini mi sanıyorsun! Ya da senin yerine cezayı imam mı çekecek sanıyorsun! Eğer varsa imamın hatası, ki olabilir, onun çekeceği ceza seni cezadan muaf tutmaz.

Kimse kimseyi, hele kendini kandırmasın!

İBN HASAN EL-BURSAVÎ (rahmetullahi ala ebîhi) (alıntı)

Etiketler : "Beni - Camiden - İmam - Soğuttu!" - | Okunma Sayısı : 1011
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE