2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni Yapıldı

2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni Sayın Cumhurbaşkanımızın Teşrifleriyle İstanbul'da Yapıldı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce Hazırlanan "Uluslararası AİHL Öğrencilerinden 50 Dilde Prof. Dr. Fuat Sezgin Biyografisi" Katılımcılarla Paylaşıldı

27-12-2019 14:45

Haberler » EĞİTİM


2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle 23 Aralık 2019 Pazartesi günü İstanbul Havalimanında yapıldı.

Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü ve "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Koordinatörü" Prof. Dr. Ersan Aslan, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırma Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya, Millî Eğitim Bakanlığı adına "2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" Etkinliklerini Koordine eden Din Öğretimi Genel Müdürlüğünden Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanımız Mustafa Yıldız, Eğitim Ortamlarının ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanımız Oğuzhan Özkan, "Uluslararası AİHL Öğrencilerinden 50 Dilde Prof. Dr. Fuat Sezgin Biyografisi" çalışmasında görev alan uluslararası AİHL okullarımızın yönetici, öğretmen ve tercüme çalışmasını yapan elli öğrenci katıldı.

Cumhurbaşkanımız program sonunda "Uluslararası AİHL Öğrencilerinden 50 Dilde Prof. Dr. Fuat Sezgin Biyografisi" çalışmasını koordine eden Genel Müdürümüz Nazif Yılmaz, Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanımız Mustafa Yıldız ile çalışmada görev alan uluslararası AİHL okullarımızın yönetici, öğretmen ve tercüme çalışmasını yapan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

"Medeniyetler Tarihini İslam Medeniyetini Görmezden Gelerek Yazmak Mümkün Değildir"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı Kapanış Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Medeniyetler tarihini İslam medeniyetini görmezden gelerek yazmak mümkün değildir. Türkiye olarak işte bu bilinçle bilim ve teknoloji sahasında bugün ulusal ve uluslararası seviyede büyük atılımlar gerçekleştirmenin gayreti içindeyiz" dedi.

"Tarih, Bugün Bize Geçmişimizi Kucaklama Yanında Geleceğimizi Kurma Fırsatı da Veriyor"

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, sergide adına özel bir bölümün yer aldığı, İslam bilim ve teknoloji tarihine yaptığı katkıların daima şükranla hatırlanacağını söylediği Prof. Dr. Fuat Sezgin'i rahmetle yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Burada yer alan ve her biri bilim tarihinde önemli yere sahip özel bölümler, medeniyetimizin altın sayfalarını teşkil ediyor. Maziden atiye bir köprü kuran bu muhteşem birikimin yeni nesillere tanıtılması için çaba harcayan herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

İnsanlık tarihinin, savaşlardan çok ilmi zenginliklerle şekillenerek bugünlere geldiğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Tarih, bugün bize geçmişimizi kucaklama yanında geleceğimizi kurma fırsatı da veriyor. Semerkant'tan Kurtuba'ya kadar böyle büyük bir medeniyet inşa eden bir milletin mensubu olduğumuzu asla aklımızdan çıkarmamalıyız. Asırlar boyunca, İstanbul'u, Kahire'yi, Şam'ı, Bağdat'ı birer bilim ve kültür merkezi hâline getiren İslam dünyasının, yeniden tarihine yaraşır bir dirilişi gerçekleştirmesi mümkündür. Binlerce yıldır insanların sahip olduğu birikimin en önemli taşıyıcılarından biri olan İstanbul'umuz inşallah gelecekteki büyük atılıma da ev sahipliği yapacaktır. Sergiyi ziyaret edecek her yaştan kardeşimizin özellikle evlatlarımızın medeniyet perspektiflerinin genişleyeceğine, derinleşeceğine, zenginleşeceğine inanıyorum."

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Etiketler : 2019 - Prof. - Dr. - Fuat - Sezgin - Yılı - Kapanış - Töreni - Yapıldı - | Okunma Sayısı : 419
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE