Bakan Yılmaz'dan ''Öğretmenlerin Özlük Hakları'' Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan ''Öğretmenlerin Özlük Hakları'' Açıklaması

16-11-2017 07:51

Haberler » EĞİTİM


Bakan Yılmaz'ın açıklamalarının satır başları:

"2018 yılı bütçesi 134 milyar lira" Sadece Tatvan'a değil, Türkiye'nin dört bir yanına hizmet gittiğini aktaran Bakan Yılmaz, 21. yüzyılı Türkiye'nin yüz yılı yapacaklarını vurguladı.

Türkiye'yi zengin ve mutlu insanların yurdu yapmak istediklerini dile getiren Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bunu yaparız. Bunu eğitimle başarırız. Başka hiçbir yolu yok. İyi bir sağlık, enerji, çevre, savunma eğitimle mümkün. Aklınıza gelen her şey ancak eğitimle mümkün. Onun için eğitime önem verirseniz her şeye önem vermişsiniz demektir. Eğitimi ihmal ederseniz de her şeyi ihmal etmişsinizdir. Hayata hazır, sağlıklı, mutlu bireyler yetiştiren bir eğitim sistemimizin olmasını istiyoruz. Kaliteli ve fırsat eşitliğini sağlayan bir eğitim sistemi bakanlığımızın değişmez hedefimizdir. Bugün 64 bin 200 okulda 17 milyon 702 bin 938 öğrenciye bir milyon 62 bin 281 öğretmenimizle eğitim veriyoruz. Kaliteli bir eğitim için hükümet bütçemizden en büyük payı eğitime verdik. 2002 yılında eğitimin tamamına ayrılan 10,5 milyar. Düz olsun diye 11 milyar ayırdık diyoruz. Bütçenin 2002 yılında yüzde 10'una tekabül ediyor. Şimdi yüzde 18 ila 20'ye yakın kaynak ayırdık. Miktar olarak 11 milyar bile olmayan bütçe, 2017 yılında 122 milyardı, 2018 yılı bütçesi 134 milyar lira."

Yılmaz, vatandaşların hibe okul yaptırdıklarını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bütçesinden öğrencilere üzüm ve süt dağıtıldığını bildirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bütçesinden toplum yararına çalışma kapsamında güvenlik ve temizlik alanlarında 60 bin kişinin istihdam edildiğini aktaran Yılmaz, şöyle devam etti: "Yine Spor Bakanlığının bütçeleri dahil değil. Bunları da koyduğumuzda inanın ki şu anda Avrupa'da eğitime en fazla kaynak ayıran Türkiye'dir. 1985'li yıllarda rahmetli Özal döneminde eğitime ayrılan kaynak milli gelirden yüzde 1,2'dir. 2002'de yüzde 2,4'tür. Almanya 4,8, İtalya 4,9 ayırıyordu. Dolayısıyla o dönemlerde milli gelirden Almanya'nın dörtte birini harcayanlar, şimdi diyorlar ki Almanya'nın önünde değiliz. Şimdi ise 5,8 kaynak eğitime ayırdık. Bu ülkelerin önüne eğitimle geçtik. Çünkü böyle kaynak ayırırsanız nitelikli doktor, mühendis, işçi, hemşire, hasta bakıcıları yetiştirirsiniz ve halkın hizmetine sunarsınız."

Etiketler : Bakan - Yılmaz'dan - ''Öğretmenlerin - Özlük - Hakları'' - Açıklaması - - - | Okunma Sayısı : 1314
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE