Bu köy Arapça konuşturuyor

Konya'da TİMAV tarafından 3 yıldır sürdürülen "Arapça Köyü Projesi" kapsamında, öğrencilerin ana dili gibi Arapça konuşması ve diplomasi alanında kendilerini yetiştirmesi hedefleniyor.

12-09-2017 07:03

Haberler » Din Eğitimi


KONYA-Savaş Güler/Engin Özekinci

Konya'da Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) tarafından 3 yıldır yürütülen "ArapçaKöyü Projesi" ile öğrencilerin ana dili gibi Arapça konuşması amaçlanıyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesinde hayata geçirilen proje kapsamında, bugüne kadar Arapçada belli bir seviyeye ulaşan 200 lise öğrencisine, Mısırlı ve Ürdünlü uzmanlar tarafından dil eğitimi verildi.

Öğrencilerin günün tamamını beraber geçirmeleri ve birbirleriyle iletişim halinde uygulamalı eğitim almalarından dolayı "köy" adı verilen projeyle, katılımcıların diplomasi alanında kendilerini yetiştirmesi de hedefleniyor.

"Başka bir dil konuşmak yasak"

Proje Sorumlusu ve İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhammed Tasa, AA muhabirine, öğrencilere verilen eğitimi anlattı.

Tasa, "Bu köyde, öğrencilerin günlük hayatlarında Arapça konuşmaları söz konusu. Kantinde, sınıfta, öğrencilerin kendi aralarında tüm konuşmalar Arapça yapılıyor." dedi.

Verilen eğitimle yabancı diller arasında Arapçanın öğrenilebilirlik oranını artırmak istediklerine dikkati çeken Tasa, şöyle devam etti:

"Belli düzeyde Arapça eğitimi almış ya da hazırlık okumuş öğrencilerin, güncel hayatını Arapça konuşarak sürdürebilmelerini sağlıyoruz. Müfredatımız 24 saat Arapça konuşmak üzerine kurulu. Arap Dili ve Edebiyatı bölümümüzden Mısırlı, Ürdünlü hocalar öğrencilere ders veriyor. Başka bir dil konuşmak yasak. Öğrenciler her sabah konuşmada kullanılacak cümle yapılarını tekrar ediyor. Filmleri deşifre ettirerek, bunları kendi aralarında kritik yapmalarını sağlıyoruz. Zaten Arapça hocaları da Türkçeyi çok az biliyor. Arapça dışında başka bir dil kullananlara cüzi para cezaları veriyoruz."

Her öğrenciyle bireysel olarak ilgilendiklerini vurgulayan Tasa, dolayısıyla ölçülebilir ve sürdürülebilir bir program yapmaya çalıştıklarını söyledi.

aa.com.tr

Etiketler : Bu - köy - Arapça - konuşturuyor - | Okunma Sayısı : 2088
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE