Cemil GÜL Hoca Yazılarıyla Dinahlak.Com'da

Muhterem Cemil GÜL Hocamız haftalık yazılarıyla sitemizde olacak. Yurt içinde ve yurtdışında sohbet ve vaazlarıyla, yazmış olduğu kitaplarla çevresinin sevgi ve saygısını kazanmış hocamızın Özgeçmişi ise şöyle:

20-01-2021 09:46

Haberler » Makale


Cemil Gül

1942 yılında Artvin Ardanuç, Peynirli Köyü’nde çiftçilikte iştigal eden Mustafa Gül’ün altı çocuğundan üçüncüsü olarak gözlerini hayata açtı. İlkokulu Peynirli Köyü İlkokulunda bitirdi. 1955 yılında ilkokuldan mezun oldu. Ortaokul ve Liseyi yıllar sonra dışarıdan bitirdi.

Ardanuç’ta Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı yatılı kuran kursuna gitti. Kur’an eğitimini ilk olarak burada edindi. Kurstan mezun olunca, 1957 yılında, Erzurum’un Olur ilçesi İniset Köyünde, Sıddık Hafız’ın yanında hafızlık eğitimine başladı.

Ramazan’da ezberleri pekiştirmek için köyleri gezerken Haynes Köyünde, İstanbul’dan gelmiş bir öğrencinin okuduğu Kuran dikkatini çekti. Bu güzel okumayı nereden edindiğini sorunca “İstanbul” cevabını aldı. İstanbul’a gidip eğitim almak fikri böyle doğdu.

Köyde ve Murgul’da biraz kaldıktan sonra 1959’da İstanbul Fatih’e gitti. Eşref Osmanağaoğlu yönetimindeki İsmailağa Kuran Kursuna başladı. Yaklaşık bir buçuk yıl İslami ilimler ve Kur’an-ı Kerim talimi aldı. Arapça, sarf, nahiv, tecvid, kıraat, fıkıh ve genel kültür dersleri aldı.

Arapçasını geliştirmek niyetiyle Suriye’ye gitmeyi çok arzu etti. Okuduğu Kur’an’ın anlamını bilmek istiyordu. Mehmet Zahit Kotku Hazretlerinin yardımcı olması ve referansıyla Gaziantep’e gitti. Orada Mehmet Efendi’nin dostlarının yardımıyla 1960 senesinde Şam’a geçti. Bir buçuk sene Şeyh Salih Farfur Arapça Kursu’nda çoğunluğu Türklerden oluşan öğrencilerle birlikte temel Arapça eğitimi aldı.

Medrese eğitimi almak gayesiyle Türkiye’ye dönüş kararı aldı. Suriye’deki bir Hocası, kalması için ısrar etse de bunun fayda vermediğini görünce şu tavsiyede bulundu: “Doğu medreselerinde siz yapamazsınız. Oradaki hocalar Türkçe bilmez, sen de Kürtçe bilmezsin. Fakat Gaziantep Nizip’te bulunan Seyda Mehmet Emin Er Hoca Türkçe de bilir. Bu sebeple ona git ve eğitimini orada tamamla.” Bunun üzerine iki arkadaşıyla beraber 1962 yılında Gaziantep- Nizip Kıratlı (Kertuşe) Köyüne gelerek Mehmet Emin Er Hoca’nın rahle-i tedrisatında eğitime başladılar.

İki sene sonra 1964 yılında Hocası Mehmet Emin Er’in kızı Saliha Hanımla evlendi. Bu evlilikten altı kız, iki erkek olmak üzere sekiz evladı dünyaya geldi. İki yıla yakın Gaziantep Bağlarbaşı Köyünde imamlık yaptıktan sonra 1966 yılında askere gitti. Askerliği Manisa ve Lüleburgaz’da iki sene yaptı.

1968 yılında Nizip Erenköy’de (Kahtin) göreve başladı. Beş buçuk sene görev yaptı. 1973 yılında Nizip İstasyon Camisine atandı. Burada iki seneye yakın görev yaptıktan sonra Çarşı Camii’ne geçiş yaptı. 1990-1992 yılları arasında Oğuzeli ilçesinde imamlık yaptı. Nizip’e tekrar döndü ve 1995 yılında emekli olarak Hollanda’ya din görevlisi olarak gitti. 1995-2012 yılları arasında Millî Görüş Teşkilatında din görevlisi olarak Almanya ve Hollanda’da görev yaptı.

Cemil Gül, resmi görevinin yanı sıra sivil faaliyetlerde de yer aldı, pek çoğuna öncülük yaptı. 1974 yılında Nizip İmam Hatip Okulu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin kuruculuğunu ve daha sonra başkanlığını üstlendi. Dernek, hâlihazırda faaliyet gösteren İmam Hatip Lisesi binasını halkın desteğiyle inşa etti. Çevrede İHL olmadığı için okula yoğun talep oldu. Bunun üzerine okula bir yurt yapımı için girişimde bulunuldu ve tamamlandı. Ayrıca Nizip Din Görevlileri Derneği’ni kurdu, uzun süre başkanlığını yaptı. Dernek bünyesinde din görevlilerinin sorunlarına çözümler üretmenin yanı sıra konferanslar, tiyatro gibi etkinlikleri düzenledi. 2012 yılında Avrupa’dan dönünce tekrar İmam Hatip Liseliler Derneği Başkanlığını üstlendi. 2017 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Hâlen Gaziantep’te çalışmalarını sürdürmektedir.

Sitemizde şimdiye kadar yayınlanmış yazıları:

Etiketler : Cemil - GÜL - Hoca - Yazılarıyla - Dinahlak.Com'da - | Okunma Sayısı : 231
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE