Erbaş'tan Taburede Namaz Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cami ve mescitlerde namaz kılınması için yapılan sabit oturakların kaldırılmasına ilişkin yayınlanan genelgeyle ilgili soruları yanıtlayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, genelgeyle camilerdeki saf düzeninin uygun bir şekilde oluşturulmasını, sandalye ve tabure üzerinde namaz kılan cemaate rehberlik yapmayı, onların doğru dini bilgiyle ibadetlerini sıhhatli bir şekilde yapmalarına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

20-12-2019 11:37

Haberler » DİYANET


Başkan Erbaş, sağlık durumlarından dolayı ayakta namaz kılamayan, rükû ve secde edemeyenler için yapılan uygulamanın zamanla cami adabına uygun olmayan görüntüler oluşturduğunu ifade ederek, “Bu durum hem milletimizi rahatsız etti hem de Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizleri rahatsız etti. Şunu baştan söyleyeyim; camilerimiz çocuklarımız, gençlerimiz, kadınlarımız, yaşlılarımız, hastalarımız engellilerimiz, kim olursa olsun herkesin evinden sonra mutlu olduğu, huzur bulduğu en önemli mekanlardır” dedi.

Namaz kılmakla ilgili fıkıh ve ilmihal kitaplarındaki kural ve ilkeleri hatırlatan Başkan Erbaş, şunları söyledi:

"Doğru olanı, sağlıklı bir insan için gereken, namazın kıyam, rükû ve secdesiyle kılınması. Eğer ayakta duramıyorsa oturarak, hatta oturarak da kılamıyorsa yana yatarak ima ile namazını kılabilir. İslam dini kolaylık dinidir. Ama namazı saflardan ayrı bir bölüm oluşturarak sandalyeler, tabureler ya da yere sabitlenmiş sıralar üzerinde kıldığınız zaman camiye uymayan, başka dinlerin ibadet alanlarını hatırlatan ve ona benzeyen birtakım görüntüler ortaya çıkıyor. Genelgeyle buna engel olduğumuzu düşünüyorum."

Başkan Erbaş, oturarak namaz kılması mümkün olmayacak şekilde rahatsızlığı bulunanların, katlanabilir tabureleriyle camide safların içerisine dahil olarak namazlarını kılabileceklerini belirterek, "Bu zamana kadar cemaatten ayrı oturarak namaz kılanlar, bu rehberliğimizden çok mutlu ve memnun olacaklardır. Bizim yegane gayemiz, onların da namazlarını sağlıklı bir şekilde kılmalarını sağlamak, kendilerine rehberlik yapmak ve destek olmak. Bu uygulamayı başlattığımız için de mutluyum" diye konuştu.

Diyanet Haber

Etiketler : Erbaş'tan - Taburede - Namaz - Açıklaması - | Okunma Sayısı : 383
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE