Hesaplaşma

Akif CEMİL

29-03-2017 14:50


Batı'yla hesaplaşmamız yeni değil. Bize tavır alması, entrikalar çevirmesi, kirli planlar yapması şaşırtıcı da değil. Hem son iki yüzyıl boyunca hem de tevhid küfür mücadelesinin başladığı günden itibaren bu kavga devam etmektedir. İsimler, milletler, ülkeler değişmiş ama zihniyet değişmemiştir.

Onlar bizi sevmezler. Bizi aralarına almazlar. Bizi sıcak karşılamazlar. Bizim güçlenmemizi istemezler. Bizim özgürlüğümüzü istemezler. Bizim birliğimizi istemezler. Bizim yok olmamızı, köleleşmemizi isterler.“Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar. De ki: “Allah'ın yolu asıl doğru yoldur.” Sana gelen ilimden sonra, eğer onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, bilmiş ol ki, Allah'tan sana ne bir dost, ne bir yardımcı vardır.” (Bakara, 2/120)

Mesele buna evet deyip dememe meselesidir.

Teslim mi olacağız, yoksa onurumuzla, izzetimizle var olmaya devam mı edeceğiz? Bunun cevabını verme zamanı. Mesele sadece bir evet-hayırdan ibaret değil, mesele bir referandum meselesi değil. MalcolmX'in dediği gibi söylüyoruz biz de: ““İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı…”

Öyleyse hedef kuklacı. İsabet olsun inşallah…

SAADET VE REFERANDUM

Saadet Partisi elbette kendi iradesiyle bir karar alıp, evet veya hayır deme hakkına sahiptir. Hiçbir parti bir başka partinin kararını sorgulayamaz. Ama halk sorgular, hem de acımasızca…

Hayır cephesinde yer alan Saadet Partisine partili partisiz pek çok çevreden tepkiler geldi. Genel beklenti, evet, en azından, Kamalak'tan çok daha hikmetli bir yönetim sergileyeceği umudu doğan Saadetin, tabanını serbest bırakacağı idi. Ama olmadı. Temel Bey herkesi şaşırttı.

Daha önce de yazdığımız gibi bu mesele bir itikadi mesele olmadığına ve maddelerin çoğuna da sıcak baktığına göre evet demesi gerekirdi. Ancak hala zaman geçmiş değil. Yeniden bir değerlendirme yapma imkânı var. Özellikle Batı'nın son yaptığı hamleler üzerine bir açıklama yapmalıydı. “Artık durum değişti. Rahmetli Hocamızın ifadesiyle Hristiyan Batı Kulübü, gerçek niyetini ortaya koydu. On yıllardır söylediğimiz noktaya geldiniz. Mademki Batı, bize böyle davranıyor, onların isteğinin tersine bizler de Cumhurbaşkanımızın yanındayız.”

Bunu beklemek çok mu safdillik olur?

İslami/muhafazakâr/milliyetçi/radikal kesimlerin neredeyse tamamı evet derken, bu tavrı anlamak gerçekten zor.Henüz vakit geçmiş değil; parti olarak bir adım atılmalı, bu yapılmıyorsa bile başta AGD ve benzer kuruluşlar üzerinden bir telafi çalışması yapılmalıdır.

Mevlam referandumu evet, akıbetimizi hayr eylesin.

BİR HADİS

“Ey Ademoğlu! Otoritem var oldukça hiçbir otorite sahibinden korkma. Otoritem ebediyen yok olmaz.

Ey Ademoğlu! Rızkın sıkıntısından endişe etme. Benim hazinelerim doludur, ebediyen hiç tükenmez.

Ey Ademoğlu! Bana kulluk etmen için seni yarattım, oynama. Senin rızkını ayırdım, yorulma.

Ey Ademoğlu! Sana ayırdığım rızka razı olursan, kabinin ve bedenini rahatlatmış olursun, yanımda övülen kimse olursun. Sana ayırdığım rızka razı olmazsan, izzetime ve Celalime yemin ederim ki; dünyayı sana musallat kılacağım. Kırlarda vahşi hayvanların koştukları gibi, dünyada rızık peşinde koşacaksın. Sonra, dünyadan ancak sana ayırdığım kısmı alırsın ve yanımda da kötülenmiş kimse olursun.” (Tirmizi)

Diğer Yazıları
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE