8/2.6. Yardımlaşma Kurumlarımız

En eski yardımlaşma kurumlarımız vakıflardır. Bu kurumlarımız birer hayır kurumlarıdır. Sadece Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla mal veya mülk gelirinin tamamının insanların veya diğer varlıkların yararına verilmesine vakıf denir.
   
Vakıf yardımsever yurttaşlarımızın katkılarıyla kurulmaktadır. Bu kurumların ülkemizin  kalkınması, sevgi, saygı, yardımlaşma ve dayanışma ruhunun güçlenmesinde büyük katkıları olmaktadır.

Diğer bir yardımlaşma kurumumuz da Kızılay’dı
r.Yurt içinde ve yurt dışında meydana gelen her türlü doğal afet ve felâketlere karşı yardımda bulunmak amacıyla devletimizin kurmuş olduğu bir yardımlaşma kurumumuzdur. Bu kurumumuz, sağlık hizmetleri vermek, sosyal dayanışmayı desteklemek, sosyal kalkınmanın geliştirilmesine yardımcı olmak için çalışır.                                         

Bir başka yardımlaşma kurumumuz da Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’dur. Bu kurum ekonomik ve sosyal yoksunlukları nedeniyle korunma ve desteklenme gereksinimi içinde olan çocuk, genç, yaşlı, özürlü kişi ve ailelere hizmet götürür.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı olarak tüm yurdumuzda Çocuk Yuvası, Yetiştirme Yurdu, Kreş ve Gündüz Bakım Evi, Huzur Evi, Rehabilitasyon Merkezi, Toplum Merkezi, Kadın Konukevi, Gençlik Evi, Yaşlı Danışma Merkezi, Sokak Çocukları Merkezleri hizmet vermektedir.

Bunların dışında Yardım Kuruluşları için Lütfen Bakınız:

www.ihh.org.tr

www.cansuyu.org

www.denizfeneri.org.tr

www.kizilay.org.tr

www.yesilay.org.tr

www.darulaceze.gov.tr

www.darussafaka.org

  • Bulunduğunuz il, ilçe veya kasabada bu kurumlardan hangisi bulunmaktadır?
  • Buraları hiç ziyaret ettiniz mi? Ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?

 

 

 

Ödev Ödev Bizim hikayeler - Hikaye Arşivi Mersin Kablo TV - Mersin Uydunet