5/3.2.3. Hz. Muhammed (sav) Akrabayı Ziyaret Ederdi
Yazar Site Yöneticisi .   

Hz. Muhammed(sav) akrabalarını ziyaret eder, onlara iyilik ve ikramlarda bulunurdu.

Henüz altı yaşındayken babasının mezarını ve akrabalarını ziyaret için annesiyle Medine’ye gitmişlerdi. Annesi de bu yolculuktan dönerken yolda hastalanmış ve ölmüştü. Hz. Muhammed annesinin mezarını zaman zaman ziyaret ederdi.


Hz. Muhammed(sav), gençlik döneminde ticaretle uğraşırdı. Bu yüzden değişik bölgelere birkaç ay süren yolculuklar yapardı. Yolculuğa çıkmadan önce akrabalarına uğrar, onlarla vedalaşırdı. Yolculuktan dönüşünde akrabalarını ziyaret eder, onlara hediyeler verirdi.

Hz. Muhammed(sav) uzaktaki akrabalarını da zaman zaman ziyaret ederdi. Medine’de anne tarafından akrabaları vardı. Kervanlarla yolculuk sırasında onlara uğrardı. Hz. Muhammed, ziyaret edemediği akrabalarını da unutmazdı; gidip gelen birisiyle onlara selâm ve hediyeler gönderirdi.

Hz. Hatice (rah) ile beraber kazandıkları mallarını kıtlık ve kuraklığın olduğu dönemlerde akrabalara ve yoksullara dağıtmıştı.


Hz. Muhammed (sav) akrabalar arasında meydana gelen kırgınlıklarda ara buluculuk yapar, küsler varsa onları barıştırırdı.

Hz. Muhammed (sav) peygamber olduktan sonra da akraba ziyaretine önem vermiştir. Onun bu konudaki hadisleri konunun önemini vurgular. Bir gün bir toplantıda Hz. Muhammed şöyle buyurur:  “Kimse akrabalarını ziyareti terk etmesin!”

Bu uyarıdan sonra, topluluk arasından bir kişi dışarı çıktı. Daha sonra görüştüklerinde Hz. Muhammed adama toplantıdan niçin çıktığını sordu. Adam şöyle yanıt verdi: “Ya Resulallah, uyarınızı duyunca, daha fazla yanınızda kalamadım. Kırgın olduğum bir teyzem vardı, onu ziyarete gittim. Kapısını çalınca teyzem şaşırdı. ‘Hayırdır, niçin geldin?’ dedi. Ben de, sizden duyduğum sözü söyledim. Çok sevindi ve bana dua etti. Ben de ona dua ettim. Vedalaşıp ayrıldık.”

Bunun üzerine Hz. Muhammed, “Sen bu davranışınla çok iyi bir iş yaptın.” dedi (Buharî, Edep, 13).

 

Ödev Ödev Bizim hikayeler - Hikaye Arşivi Mersin Kablo TV - Mersin Uydunet