7/2.7. Oruç İbadetinin Kişiye ve Topluma Kazandırdıkları

ORUÇ İRADEMİZİ GÜÇLENDİRİR

 • Oruçlu kimse yeme, içme gibi birtakım zevklerden uzak durur. Bu da onun  iradesini  güçlendirir. Kişi güçlü iradeyle, kötülüklerden kaçınmakta, günahlardan uzaklaşmakta kararlılık gösterir. Güçlü bir iradeyle de insan iyiliklere, güzelliklere ve ibadetlere devam edebilir.


İradesi güçlü kişi sıkıntılara, zorluklara, acılara karşı direnme ve dayanma gücü gösterir. Oruç insanı sabretmeye alıştırır.

Peygamberimiz de orucun bu yönüyle ilgili olarak “Oruç, sabrın yarısıdır.” buyurur (İbni Mâce, Sıyam, 44).

 

ORUÇ DAVRANIŞLARIMIZI GÜZELLEŞTİRİR

Oruçlu kişi, ibadet hâlinde olan kişidir. Bu yüzden oruçlu kimse davranışlarına daha çok dikkat etmelidir. Kötü davranışlardan uzak kalmaya çalışmalıdır.

 • Oruçlu insan, aklına gelen kötü davranışları gerçekleştirmek istediği zaman oruçlu olduğunu hatırlar. Düşündüğü kötü davranışları yapmaktan vazgeçer. Onların yerine insanlara yardım eder, küçüklerini sever, büyüklerine saygı gösterir. Hoşgörülü, merhametli, alçak gönüllü ve cömertçe davranışlar sergiler. Sürekli olarak bu bilinçle oruca devam eden kişinin davranışları güzelleşir. Bu durum her yıl ramazan ayı boyunca devam ederse ömür boyu alışkanlık hâline gelir. 
 • Oruç düzenli beslenme alışkanlığı kazandırır. Bu da oruçlu kimsenin sağlığına olumlu etki yapar.
 • Orucun davranışlarımıza etkilerinden biri de zamanı iyi kullanma alışkanlığı kazandırmasıdır. Oruçlu, zamanı iyi plânlamak zorundadır. İmsaktan önce kalkıp sahur yemeğini yer ve imsakla oruca başlar. Akşam iftar vakti girmeden orucunu bozamaz. Birkaç dakikalık zaman kalsa bile iftar zamanını beklemek zorundadır. Böylece daha önce farkında olmadığı birkaç dakikalık zamanın ne kadar önemli olduğunu anlar.


HİKAYE: BİR DAKİKA

Avrupa’da işçi olarak çalıştığım yıllarda oradaki bir uygulama çok dikkatimi çekmişti. Otobüs ve metro saatleri, saat başı veya yarımlar değildi. Söz gelimi kalkış: 16.03, 16.32 veya 17.02. Aynı şekilde dönüşler de buna benzer saatlerde idi: 18.01, 19.02 gibi.
    İlgimi çeken bu durumu yetkililere sordum. Bana verdikleri yanıt hem ilginç hem de düşündürücüydü: “Biz böyle yaparak vatandaşlarımıza zamanın hayatımız için ne kadar değerli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Eğer A’dan B’ye kalkış için 16.01 yerine 16.00 demiş olsaydık, insanlar belki de bir dakikanın önemini kavrayamayacaklardı. Bu uygulamayla insanlar bir dakikanın bile ne kadar önemli olduğunu biliyorlar.”
    Bu açıklamadan sonra şöyle düşündüm. Bizim de kıldığımız namazların, tuttu-ğumuz oruçların vakitleri kısa  aralıklarla değişir. Demek ki namaz, oruç bize farkında ol-madan zamanı iyi kullanmayı öğretiyor.
Ramazan DİLER

 • Oruç çevremizle ve ailemizle iyi ilişkiler kurmamızı sağlar. Çoğu zaman  bir araya gelemeyen aile bireyleri oruç akşamı iftar yemeğinde buluşurlar. Bir sofra çevresinde bütün bir ailenin, varsa konukların iftarı beklemesi, bu insanları birbirine daha çok bağlar.
 • Orucun olumlu etkilerinden birisi de sahip olduğumuz nimetin değerini bilmemizi  ve israftan kaçınmamızı sağlamasıdır. Oruç öncesi birçok nimeti çok rahat harcayan bir insan, oruçla birlikte bunların bazılarından uzak kalır. Bu nimetlerin bazılarını harcayamaz. Oruçla birlikte yeni birikimlerin olduğunu görür. Böylece bu davranış, oruç sonrası için de güzel bir deneyim kazandırmış olur.
 • Oruç, nimetleri yoktan yaratıp bizlere sunan Allah’ı hatırlatır ve ona şükretmemizi sağlar.


ORUÇ TOPLUMDA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMAYI ARTIRIR

 • Oruç bizde başkalarını düşünme fırsatı doğurur. Ramazan ayı ile birlikte yar-dımlaşma ve dayanışma duyguları canlılık kazanır. Varlıklı insanlar bu ayda yoksulların durumlarını daha iyi anlarlar. Böylece yoksulları daha çok gözetirler. Yoksullar da var-lıklı insanlar için dua ederler. Böylece toplumda kardeşlik duyguları kuvvetlenir.
 • Ramazan ayı gelince evlerimizdeki hareketlilik artar. İftar sofralarının bereketi, evlere gelen giden misafirler, komşular, akrabalar, çarşı-pazarın canlılığı gözümüzden kaçmaz. Akrabalar, komşular daha sık bir araya gelirler. Ramazanın coşkusunu hep bir-likte yaşarlar. Bütün bunlar oruç sayesinde yaşanan tatlı heyecanlardır.
 • Orucun toplumdaki yardımlaşma duygusunu geliştirdiğine en güzel örneklerden biri de fıtır sadakasıdır. Halk arasında buna fitre denir.
 • Orucun ve ramazanın toplumsal dayanışmaya önemli katkılarından biri de ramazan geceleridir. Ramazan geceleri hemen her bölgemizde farklı şekillerde geçirilir. Soh-betler, toplantılar, ramazan eğlenceleri bu ayın kültürümüz içindeki önemli izleridir.


RAMAZAN GİDERKEN

Ey mübarek Kur’an ayı
Oruçluya bağış ayı
Müminlere ihsan ayı
Elveda mübarek ay elveda.

Gündüzleri rahmet idin
Geceleri nimet idin
Bereketli bir ay idin
Elveda mübarek ay elveda.

Sahur nimetleri bitti
Teravih bizi terketti
Gerçekten bunlar bir nimetti
Elveda mübarek ay elveda.

Muhammed’in ümmetiyiz
Onun şefaatin bekleriz
Haktan yardım dileriz
Elveda mübarek ay elveda.

Alaattin SAĞLAM

 

Ödev Ödev Bizim hikayeler - Hikaye Arşivi Mersin Kablo TV - Mersin Uydunet