5/3.3.3. Hz. Muhammed (sav)'in Ailesinde İsraftan Kaçınılırdı

Hz. Muhammed sade bir yaşantı sürdürmüştür.

Hz. Hatice ile evlendikten sonra mal varlıklarını birleştirdiler ve varlıklı bir aile oldular. Buna rağmen o, önceki sade yaşantısını sürdürdü.

Hz. Muhammed  ve aile bireylerinin kıyafetleri sade ve gösterişten uzaktı.

Yiyecekler konusunda da israftan son derece sakınırlardı. Evdeki artan ekmekler atılmaz, mutlaka değerlendirilirdi. Yemekler israf edilmezdi.

Hz. Muhammed’in evindeki eşyalar da son derece sade idi. Bir gün Hz. Ömer Hz. Muhammed’in evine geldi. Hz. Ömer evin durumuna şöyle bir baktı, evde basit bir yatak, hurma lifleriyle doldurulmuş bir yastık, bir köşede yere serilmiş birkaç hasır, oturmak için bir post vardı. Duvarda asılı su kabı bulunurdu. Hz. Ömer hüzünlendi, Hz. Muhammed ona niçin hüzünlendiğini sordu. “Ey Allah’ın resulü niçin hüzünlenmeyeyim, bütün eşyanla birlikte ufacık bir ev, ne varsa ortada, Bizans’ın kralları, İran’ın hükümdarları çok lüks içinde yaşarken sen Allah’ın resulü seçildiğin hâlde böyle mi yaşayacaksın?”

O, “Ey Ömer, sen benim sade yaşamayı sevdiğimi bilmiyor musun?” dedi.

Hz. Muhammed ve ailesinin israftan kaçındığına güzel bir örnek de kızları Fatıma’nın düğünü ve onun çeyizidir. Fatıma’nın düğünü çok sade bir törenle gerçekleştirilmişti. Herkes sevinçliydi. Çeyizini getirdiler ve eve indirdiler. Fatıma’nın çeyizi o günün şartlarında çok sade idi. Hz. Muhammed bu eşyaları görünce şöyle dua etmişti:

“Ya Rabbi, israftan çekinen insanlara, bu eşyaları hayırlı eyle.”

Fatıma, Hz. Ali ile evlendikten sonra da ev idaresi,  tutumlu yaşayışı, lüksten kaçınması konusunda kendisinden sonraki insanlara örnek olmuştur.

Hz. Muhammed’in ailesinde zaman israfından da kaçınılırdı. Ailede herkesin bir görevi vardı. Onu en güzel şekilde  yapmak için çaba gösterirlerdi.

 

Ödev Ödev Bizim hikayeler - Hikaye Arşivi Mersin Kablo TV - Mersin Uydunet