Kosova Alauddin Medresesi’nden Öğretmen ve Öğrenciler İstanbul ve Bursa’daki Kardeş Okullarıyla Buluştular

24-10-2017 14:15

Haberler » DİN EĞİTİMİ


Misafir grup İstanbul’da Maltepe-Şehit Mustafa Kaymakçı Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Maltepe Şehit Osman Yılmaz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde konakladılar. Ziyaretleri kapsamında kardeş okul ilişkisi tesis edilen İstanbul-Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi, İstanbul-Fatih Uluslararası Fatih Sultan Anadolu İmam Hatip Lisesi, İstanbul-Pendik Uluslararası Pendik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni ziyaret ederek ülkemizin din eğitiminde sahip olduğu tecrübeyi yerinde görerek bilgi alışverişinde bulundular.

Kosovalı misafir grup, kardeş okullarıyla bilgi, görgü ve tecrübe paylaşımından sonra Türkiye’deki imam hatip liseleri ile ilgili çalışmalarda bulunan, imam hatip liselerine destek veren çeşitli sivil toplum kuruluşlarını da ziyaret ettiler.

Misafir öğrenci ve öğretmenlere İstanbul’da Maltepe-Şehit Mustafa Kaymakçı Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Uluslararası Eğitim ve Öğretim Daire Başkanı Mustafa YILDIZ Türkiye’nin sahip olduğu din eğitimi tecrübesini aktardı. Ülkemizde din eğitimi ve öğretiminden sorumlu olan kurumlardan bahsederek Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün yeri ve öneminden bahisle Genel Müdürlüğü tanıtıcı bilgiler verdi.

İstanbul Maltepe İlçe Millî Eğitim Müdürü Faik KAPTAN Kosovalı misafirlere konuşma yaparak onları Türkiye’de ağırlamaktan mutlu olduklarını ve ülkelerine dönerken ülkemiz ve imam hatip liseleriyle ilgili faydalı bilgi ve güzel anılarla dönme dileklerinde bulunarak gelen misafirlere kırtasiye paketi hediye etti. Misafirler İstanbul’da boğaz turu yaptı. Büyük ve Küçük Çamlıca ile Süleymaniye ve Sultan Ahmet Camiî’ni ziyaret ettiler.

Başbakan Yardımcısı Hakan ÇAVUŞOĞLU öğrencilerle buluştu

Misafir grup İstanbul programından sonra Bursa’ya geçti. Bursa’da Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde konakladılar. Kardeş okulları arasında bilgi, görgü ve tecrübe paylaşımında bulunarak Bursa’nın tarihi ve kültürel mekânlarını ziyaret ettiler. Misafirlerin Bursa Uluslararası Murad Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi’ndeki programa, Bursa Milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Hakan ÇAVUŞOĞLU da onurlandırdı. Bakanımız misafirlere Türkiye’nin dünya üzerinde sahip olduğu gücünü ve kuvvetini hatırlatarak Türkiye ile Kosova’daki okullar arasında işbirliği ve tecrübe paylaşımının önemine vurgu yaptı. 

Misafir grubunu temsilen Alauddin Medresesi öğretmenlerinden Samir AHMETİ kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı son derece memnun olduklarını ve Türkiye’nin büyüklüğünü ve gücünü bizzat müşahede ettiklerini söyleyerek Türkiye’nin sahip olduğu bu tecrübeden her zaman yararlanmak istediklerini ifade etti.

Misafir öğrenci ve öğretmen grubun kız öğrencileri Cumartesi günü, erkek öğrenci grubu ise Pazar günü büyük bir memnuniyetle ülkelerine döndüler. 

Program; Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Ahmet GÜNDÜZ, Kadıköy Kalamış Şehit Murat Özyılmaz İlkokulu Müdürü Halil İbrahim KOLANCI, Maltepe Şehit Mustafa Kaymakçı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Şahmettin BALAHORLU ve Bursa Osmangazi Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet TÜRKMEN’in koordinasyonu ve katkılarıyla gerçekleşti.

Etiketler : Kosova - Alauddin - Medresesi’nden - Öğretmen - ve - Öğrenciler - İstanbul - ve - Bursa’daki - Kardeş - Okullarıyla - Buluştular - | Okunma Sayısı : 2091
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE