Kur'an Kursu Öğreticiliğinde Yeni Standartlar mı Geliyor?

Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenen 2.İlçe Müftüleri Kongresinde Kur'an Kursu Öğreticileri ile ilgili çok önemli açıklamalar yapan Tarsus İlçe Müftüsü standartların geliştirilmesi hususunda bir takım bilgiler vermişti.

28-02-2017 23:05

Haberler » DİYANET


Kur'an Kursu öğreticilerini yakından ilgilendiren söz konusu tekliflereDiyanet camiasınca yoğun destek geldi.

A-Kur’an Kursu Öğreticiliğine yeni standartlar getirilmesi, kalite ve liyakata dayalı öğretici görevlendirilmesi camianın en büyük beklentisi.

 Bu meyanda Kur'an Kursu öğretici alımlarında Lise mezunu veya Açık öğretim 2 yıllık mezunların istihdamına son verilmesi, 4 yıllık anaokulu mezunlarından pedegojik formasyona haiz öğreticilerin atanması isteniyor. 

B-4-6 yaş Kur’an Kursu Öğreticilerinin yanısıra Fahri Kur'an Kursu öğreticileri de unutulmadı. 

Fahri görevlendirmelerde, 657 sayılı devlet memurları kanununda Vekil öğretmenlere uygulanan usullerin baz alınması, ücret ve SGK tahakkuklarının iyileştirilmesi temennisi ağırlık kazanıyor.  

C-İlahiyat Fakültesi mezunu Kur’an Kursu Öğreticilerinin unvanlarının Kur’an Kursu Öğretmeni şeklinde değiştirilmesi istenirken bir diğer önemli konu ise 4-6 Yaş Grubu Kur'an Kursları oldu.

D-4-6 grubu öğrenci kayıtlarında Diyanet İşleri Başkanlığımızın veri tabanı ile Milli Eğitim Bakanlığının veri tabanı eşgüdümlü hale getirilmesi isteniyor. 

E-Anaokullarının zaruri hale getirilmesinin gündeme geldiği bu günlerde önümüzdeki sene Müftülüklerimizin kontrolünde bulunan 4-6 yaş grubu eğitimini tamamlayan öğrencilerin Anaokulu eğitimi kapsamında değerlendirilmesi konusunda Diyanet Hukuk Müşavirliğinin gerekli çalışmaları tamamlayıp hükümete kanun teklifinde bulunması arzulanıyor.

 

Kaynak: Dinihaberler.com

Yeşim Balçiçek
DiNiHABERLER.COM / ÖZEL

Etiketler : Kur'an - Kursu - Öğreticiliğinde - Yeni - Standartlar - - Geliyor? - | Okunma Sayısı : 1704
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE