Kutlu Doğum, FETÖ projesi mi?

Akif CEMİL

25-04-2017 12:21


Kutlu Doğum Haftasına girmemizle birlikte yeni bir tartışma da alevlendi. Aslında tartışma, biri eskiye dayanan iki boyutta.

Bir kısım Müslümanlar, kutlu doğum haftasının bir bidat olduğundan hareketle, diğer İslam ülkelerinde de böyle bir kutlamanın olmamasından yola çıkarak, “nereden çıktı bu hafta?” diye sormaktaydılar.

Şimdi ise buna çok daha vahim bir iddia eklendi: “Kutlu Doğum, Bir FETÖ Projesidir”

Müslüman, ortaya bir iddia sürdüğü zaman delillerini de sunmalıdır. Bu aslında evrensel bir hukuk kuralıdır. Dolayısıyla bu iddiayı ortaya atanlar, delilini de peşi sıra kamuoyuyla paylaşmalıdırlar. Var mı ortada güçlü bir delil? Değil güçlü, zayıf bir delil bile yok…

Şu an hapiste olan Mümtazer Türköne'nin de içinde bulunduğu bir ekipten, Prof. Süleyman Hayri Bolay'ın teklifiyle o zamanki Diyanet Başkanının kabul ettiği bir durum söz konusu. Bundan yirmi sekiz yıl önce. O zamandan bu yana bu hafta Türkiyeli Müslümanların büyük bir çoğunluğu tarafından kabul görmüş. Bu arada eleştiriler de olmuş. Ancak Diyanet, ısrarla, bu haftanın mevlid kandilinin bir alternatifi olmadığını, dinlerarası diyaloğu zaten tasvip etmediğini de her fırsatta ifade etmiş. Durum böyleyken, bunun bir Fetö projesi olduğunu iddia etmek hangi vicdana sığar? Dediğim gibi farklı gerekçelerle bunu tenkid edebilirsiniz. Ancak bu mevzu üzerinden bir Fetö çıkarması yapmak aşırı evham, bunu Diyanet'le, hele hele Başkan Mehmet Görmez'le ilişkilendirmek ise tam bir insafsızlıktır. Anlaşılan o ki, amaç üzüm yemek değil bağcı dövmektir. Diyanet'in, son on yılda ülke içinde ve yurt dışında yapmış olduğu çalışmalar, Başkan'ın sunmuş olduğu ufuk, her kesimin takdirini kazanmışken, yapılanı iyi niyetle okumak imkansızlaşmaktadır.

Kutlu Doğumla alakalı biri Milat'ta diğeri Genç Doku dergisinde iki yazı yayınladım. Bu yazılarda meselenin farklı boyutlarına değindim. Sakıncalarını ve kazanımlarını ifade ettim. Evet bu uygulamadan vaz geçilebilir. Devam da edebilir. Müslümanları genel anlamda rahatsız eden bir noktaya geldiğinde sonlandırılabilir. Ancak şu anki haliyle faydasının çok fazla olduğunu düşünmekteyim. Çünkü bu vesileyle, Peygamber Efendimizin hayatı ve örnekliği her sene başka bir açıdan gündem olmakta, Allah Rasulü (sav) binlerce etkinlikle anılmaktadır.

Allah'tan korkmak lazım. Bir suçlamada bulunurken bin defa düşünmek lazım.

Bunun bidat olduğunu söyleyenlere, birisi de çıkıp sormaz mı, “Kutlu Doğum Haftası bidat ise, mevlid kandili sünnet midir?”

KURAN RADYO'YA BİR HATIRLATMA

Söz Diyanet'ten açılmışken bir teşekkür ve talebimi ifade etmek istiyorum.

Önce teşekkür. İnsanımızı radyo üzerinden de Kur'an-ı Kerim'le buluşturduğu ve güzel yayınlarda bulunduğu için Diyanet'e sonsuz teşekkürler. Gün boyu aşrı şerifler, hatimler, kavramlar, dualar, meal ve tefsirler… Ancak bir eksiklik var. İslam dünyasından örnek okumalara hiç rastlamadım. Varsa da çok az. Abdussamed'siz, Mustafa İsmail'siz Kuran radyosu olur mu? Kimi Türk ilahiyatçılarında var olan asabiyete fırsat verilmemelidir. Elbette ağırlık, Türkiye'den kârilere yer verilmeli ancak belli oranda dünyaca önemli ve ünlü kâriler de kesinlikle dinletilmelidir. Bekliyoruz inşallah…

Diğer Yazıları
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE