“Niçin çok İmam Hatip Lisesi açılıyor?”

Akif CEMİL

06-03-2017 17:25


İki kesim imam hatip liselerinin sayısının çok fazla olduğunu dile getiriyor. Cumhuriyet, Sözcü, Birgün gibi gazeteler üzerinden, laikçi/Kemalist/Marksist/sol çevreler ile milliyetçi/ muhafazakâr/ İslamcı çevrelerden bir grup.

Birincileri imam hatiplerin özüne de kabuğuna da binasına, öğrencisine, hâsılı her şeyine karşı olan kesim, iddiaları anlaşılır, şimdilik geçelim. Diğer kesim ise içeriden. Gençlerin İslami değerlerle yetişmesini arzu eden bir kitle. Ama bu iddiayı dillendirenler meseleyi etraflıca değerlendirmekten uzak görünüyorlar.

Önce sayılara bakalım. MEB bünyesinde, 2016 yılı sonu itibariyle, resmî ve özel okullar olmak üzere; 5 bin 095 anaokulu, 21 bin 521 anasınıfı, 25 bin 300 ilkokul, 14 bin 421 ortaokul, 2 bin 700 İmam Hatip Ortaokulu bulunmaktadır.

14 bin ortaokul, 2 bin 7oo imam hatip ortaokulu. Çok mu Allah aşkına? Bu sayı 5 bin, 10 bin olsa daha iyi olmaz mı?

Liselere bakınca durum şöyle: 3 bin 277 Anadolu lisesi, 607 Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi, 65 Spor Lisesi, 79 Güzel Sanatlar Lisesi, 1.040 Özel Temel Lise, 2 bin 750 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 92 Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi, 785 Çok Programlı Anadolu Lisesi ve 1.400 Anadolu İmam Hatip Lisesi.

10 bine yakın lise var iken sadece bin 400 imam hatip lisesi var. 3 bin, 5 bin İHL olsa ne zararı var? Bundan niçin gocunulur? Ortaokul ve liseyi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda okuyacak öğrenciler, dini bilgilerin biraz daha yoğun verildiği bu mekteplerde eğitim görseler, kötü mü olur?

Hemen bazı itirazların geleceğini biliyorum. Öğretmen sayısı ve yeterliliği, kalite, imam hatip bilinci, mesleki yetişme gibi sebepler ileri sürülecektir. İyi de imam hatip dışında okuyan öğrenciler için bu imkânlar mükemmel bir şekilde sağlanmakta mıdır? Oradan yetişenler dört dörtlük mü? Orada her türlü doğru bilgi yeterince verilip tüm yetenekler keşfediliyor mu? Akademik açıdan yetersiz olan öğrenciler sokağa mı atılsın? İmam hatip kalitesi diyenler şunu istiyor adeta: Okul sayısı az olsun, belli puan aralığındaki öğrenciler girsin, imam hatip okulları başarılı görünsün. Bu zaten var. Özellikle 99 civarında imam hatip proje okulu yüksek puanla öğrenci almakta zaten ve geçen yıla göre imam hatip liselerine giren öğrencilerin TEOG ortalaması artmış durumda ve imam hatip ortaokulları, diğer ortaokullardan daha başarılı.

İmam hatip lise sayısı, vatandaşın talepleri doğrultusunda arttırılmalıdır. Kimseyi zorlamadan, abartıya kaçmadan, baskı uygulamadan her yere imam hatipler açılmalıdır. Hiçbir vatandaş, kapıdan geri çevrilmemelidir. Bir takım medyada imam hatip sınıfları boş kaldı şeklinde yapılan haberler, çok art niyetli, yeni açılan ve sadece 9. Sınıfa öğrenci alan okullarla ilgili yürütülen algıdır.

28 Şubat Yıkım Dönemi telafi böylece telafi edilmelidir. On beş yıl boyunca yapılan tahribat giderilmelidir.

Vatandaşın beklentisi karşılıksız bırakılmamalı, özellikle her mahallede servis ihtiyacı duymadan öğrencilerin gidebileceği imam hatip ortaokulları açılmalıdır. Çocukların dinini doğru bir şekilde öğrenmeleri için de buna ihtiyaç vardır. Sağda solda, merdiven altında FETÖ tipi batıl inanışların etkin olmaması için, Kur'an ve Sünnetin, Salih âlimlerin yolunda bir neslin yetişmesi için buna şiddetle ihtiyaç vardır.

Millî okullar olduğu için de imam hatiplere ihtiyaç vardır. Milli ve yerli. Gelenekten beslenen ve geleceğe yürüyen bir nesil için buna millet ve devlet olarak mecburuz.

Diğer Yazıları
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE