Nitelikli Liseler Belli Oldu

16-04-2018 15:56

Haberler » EĞİTİM


Liselere geçiş sınavı, LGS ile öğrenci alacak nitelikli liseler (nitelikli okullar) listesi nihayet belli oldu. LGS kılavuzunu yayınlayan MEB, il il nitelikli liselerin listesini de sitesinde paylaştı. LGS ile öğrenci alacak bu nitelikli okullar, uzun zamandır öğrenciler ve veliler tarafından merak ediliyordu. 11 Nisan'da başlayacak YGS başvurularının ardından öğrenciler hangi liseyi tercih edecekse bu listelerden yararlanacak. MEB'in kılavuzu yayınlamasıyla sınav şartları, tercihlerde dikkat edilecek hususlar da netleşti. Tüm detaylar sizler için hazırladığımız YGS rehberinde.

TEOG yerine getirilen yeni sistem LGS ile öğrenci alacak 2018 nitelikli liseler listesi Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) son açıklaması ile netleşti. Yüz binlerce öğrenci ve veli nitelikli liseler başka bir deyişli nitelikli okulları merak ediyordu. MEB bu yıl ani bir kararla TEOG'un yerine LGS sistemini getirmişti. Sınav tarihi, çıkacak soruların türü gibi konularda yeni sistem netleşirken, yaklaşık 600 tane olarak belirlenen sınavla öğrenci alacak nitelikli liseler ise açıklanmamıştı.

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) iki ayak üzerine kurulu. Birincisi sınavsız geçiş yani adrese dayalı olarak öğrencinin en yakın liseye geçişinin sağlanması, ikincisi ise sınavla nitelikli liselere öğrenci alınması. Buna özel okullar da dahil. Bir farkla özel okullar isterlerse kendi sınavlarını da yapabilecek, LGS'yi de kriter olarak alabilecek. İşte bu nedenle nitelikli liseler bu yüzden önemli hale geldi. Daha iyi bir eğitim ve daha iyi bir üniversite kazanmanın adresi olarak artık nitelikli liseler ön plana çıkıyor.

Peki nitelikli lise ne demek? Diğerlerinden farkı ne? Her ilde sınavla öğrenci alacak liseler arasında Fen Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri de yer alıyor. Bunlar MEB'nin eğitim kalitesi kriterine göre belirlenen liseler. Bir anlamda yatırım yapılan, proje okullar.

Hangi ilde olursanız olun, nitelikli liseleri bilmek yani tercih konusu YGS'de dikkat edilmesi gereken tek konu değil elbetti. MEB'in açıklaması ve yayınladığı kılavuzu iyi okumak gerekiyor. İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı 10 Nisan akşamı resmi internet sitesinde Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzunu yayınladı. Klavuzda MEB sınavla öğrenci alacak okullar yani nitelikli liselere yer verildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 29 Aralık 2017 tarihinde yayımladığı sınav takvimi ile LGS'nin tarihi 2 Haziran 2018 olarak duyurulurken, başvuru şartları, sınav giriş yeri belgelerinin yayınlanma zamanı da netleşmişti. MEB kılavuzu yayınlarken, başvuru tarihini de paylaştı ve diğer şartları ilan etti.

Açıklamada “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır" ifadelerine yer verilirken, isteğe bağlı YGS'ye başvuru tarihleri 11-18 Nisan 2018 olarak verildi. Başvurular elektronik ortam üzerinden öğrencinin öğrenim gördüğü okullarda yapılacak.

Etiketler : Nitelikli - Liseler - Belli - Oldu - | Okunma Sayısı : 1588
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE