PUBG oyununda skandal puta tapma ritüeli!

Milyonlar tarafından indirilen ünlü PUBG oyunu, yeni güncellemesinde “puta tapma” ritüeli getirdi. Yeni ritüel büyük tepkiyle karşılanırken, Mısır müftülüğü, “oyunu oynamak haramdır” fetvasını verdi.

05-06-2020 15:09

Haberler » Teknoloji


Milyonlarca kullanıcıya sahip olan ve Türkiye'de her yaş grubundan oyuncusu olan PUBG adlı oyunda, kullanıcılara Totem, Put önünde "tapınma" modu getirildi. Oyunu oynayan Müslüman çocukların bilinç altına "putperestlik" işleniyor.
 
Çin merkezli oyunun nesillerimizi nasıl tehdit ettiği bir kez daha ortaya çıktı. Oyun içinde "Toteme tap, daha fazla güce sahip ol" şeklinde bir teşvik olduğu da vurgulandı.
 
PlayerUnknown's Battlegrounds (PUBG) adlı oyun dünya çapında özellikle gençler tarafından yoğun olarak oynanıyor. Oyunun yeni sürümünde oyuncular, ilkel kabilelerin putlarına benzeyen sembollere tapıyor.
 
PUTA TAP ÖDÜLLERİ KAZAN!
Putun yanına gidip "tapın" seçeneğini uyguladıktan sonra oyuncular çeşitli hareketlerle puta tapınıyor. Bunun ardından ise kullanıcıya, oyunda "kendisine avantaj sağlayacak" çok sayıda silah ve zırh veriliyor. Oyuncular, puta tapma sonrası verilen 'itemlerin' büyük avantaj sağladığını ve bu yüzden "putlara tapmanın oyunu kazanmak için neredeyse zorunlu olduğunu" belirtiyor.
 
Mısır PUBG hakkında fetva verdi
 
Mısır'ın El-Ezher Elektronik Fetva Merkezi resmi Facebook sayfası aracılığıyla, PUBG oyunu hakkında bir uyarı yayınladı.
 
Al-Ezher Uluslararası Elektronik Fetva Merkezi gençlerin zihinlerini ele geçirmeyi amaçlayan, faydalı bilgi veya iş edinme temel görevlerinden uzaklaştıran ve sanal dünyalarda çocukları kilitleyen PUBG oyununa karşı uyardı.
 
Fetva merkezi açıklamasında, Müslüman çocukların inançlarını hedef alan oyunun oynanmasını yasaklandığını ve ailelerin dikkatli olması gerektiği vurguladı.
 
PUBG ÖZÜR DİLEDİ AMA...
"PUBG Mobile" oyunu sosyal medyadan gelen yoğun tepkilerden sonra, Arapça bir açıklama yayınlarak, oyuna gelen son güncelleme ile ilgili bir özür mesajı yayınladı.
 
Oyun ekibi resmi Facebook sayfasından şunları yayınlandı; "PUBG MOBILE ekibi, oyundaki son güncellemenin neden olduğu endişeleri ele almak istiyor. Oyunda bazı oyuncularımız arasında hoşnutsuzluğa neden olan yeni özellikler hakkında derin pişmanlığımızı ifade etmek istiyoruz, oyuncularımızın değerlerine, geleneklerine ve inançlarına değer veriyor ve saygı duyuyoruz ve herhangi bir zarar veya kızgınlığa neden olduğumuz için üzgünüz, bu yüzden rahatsız edici yeni güncellemeyi kaldırıyoruz."
Etiketler : PUBG - oyununda - skandal - puta - tapma - ritüeli! - | Okunma Sayısı : 1014
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Cemil GÜL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE