Şehir edep üzere inşa edilir

Şehrin inşasında tarihi birikimi yakalamanın öneminden bahseden Prof. Dr. Sadettin Ökten, "Bir binayı edep üzere yaparsanız o bir inşa olur, edepsizlik üzere yaparsanız o bir katliam olur" dedi.

16-02-2017 23:14

Haberler » KÜLTÜR


Yıldız Teknik Üniversitesi'ndeki Otağ-ı Hümayun'da gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Taşçı'nın yaptığı programda, "Şehirli kimdir?" sorusuna cevap arandı.
 
ŞEHİRLİ OLMAK, ŞAHSİYETLİ OLMAYI GEREKTİRİR
Prof. Dr. Sadettin Ökten, şehirli olmak isteyen insanın yapması gerekenlerden söz ederek, "Şehirde yaşayan ve şehirli olmak isteyen insan önce şehirde inşa edilmeyi kabul edecek, buna talip olacak ve sonra da şehre kendisi bir inşa faaliyeti katacak. İnşadan kasıt, bir mekân inşa etmekten ziyade şahsiyet inşa etmektir" diye konuştu.
 
BİNA EDEP İLE YAPILIR
Şehrin edep ile inşa edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Ökten, "Bir binayı edep üzere yaparsanız o bir inşa olur, edepsizlik üzere yaparsanız o bir katliam olur. Yaşadığınız şehrin tarihi birikimini, misyonunu yakalamışsanız zaten edep dışı bir şey yapamazsınız" dedi.
 
ŞEHİRLİ, DİNDAR OLMALI
Şehirli olmak için dindar olmak gerektiğini söyleyen Ökten, "Şehir esmanın tecelli ettiği yerdir. Müslüman şehirli ise üzerinde esmanın tecelli ettiği kişidir. Din, hayatı biçimliyor ve betimliyor. Şehirli olmak için dindar olmak lâzım. Bu dindarlık sofuluk demek değil, dinin esaslarını şehirde tatbik etmek demektir” şeklinde konuştu.
 
Haber7
Etiketler : Şehir - edep - üzere - inşa - edilir - | Okunma Sayısı : 1632
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE