Ufka Yolculuk Yarışması başvuruda son günler

Server Gençlik ve Spor Kulübü'nün düzenlediği 5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması' başvuruları başladı. 'Yola çıkmak isteyene, yol açık' temasıyla 8 ayrı kategoride düzenlenen yarışmanın bu yılki konusu Kur’an-ı Kerim meali olacak. Yarışmaya başvurular, 19 Şubat'a kadar devam edecek.

17-02-2017 21:30

Haberler » KÜLTÜR


Türkiye'nin en büyük sivil yarışması olma özelliği taşıyan, yurt içinden ve yurtdışından binlerce gönüllünün organizasyonuyla desteklenen '5. Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması'na bu yıl, Türkiye'den ve yurt dışından 7’den 77’ye 1 milyon kişinin başvuru yapması hedefleniyor. Ulusal yarışmacılar, şartnamede belirtilen Kur-an’ı Kerim mealleriyle yarışmaya hazırlanacak. Yarışmacıların faydalanması için akademisyenler tarafından soru kitabı da oluşturularak sınava hazırlanmaları sağlanacak.

KAYBEDENİ OLMAYAN YARIŞMA

Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Ufka Yolculuk Basın Sözcüsü Onur Ocakdan, yarışmayı merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan'ın kendilerine çizdiği ufuk doğrultusunda 4 yıldır düzenlediklerini belirtti. Yarışmanın her yıl belirlenen konuları itibariyle kaybedeni olmayan bir yarışma olduğunu söyleyen Ocakdan, “Amacımız yüce dinimiz İslam’ın ilim adamlarımız tarafından kaydolmuş bilgilerini insanlarımıza anlatmak, hadis, meal gibi konularda hem bilgi sahibi olurken hem de ahirette alacakları mükafatın yanı sıra, bu dünya da gönüllerini hoş edecek ödüller kazanmalarını sağlamak. Bu maksatla bu yıl yarışmamıza konu olarak Kur’an-ı Kerim meallerini belirledik. Yarışmacılarımıza ayetlerden soru soracağız” dedi.

BU YIL 'DOSTA YOLCULUK' ÖDÜLÜMÜZ DE VAR

Yarışmada daha önce verilen Umre ödülünün yanı sıra, bu yıl "Dosta Yolculuk" ödülü de verileceğini ifade eden Ocakdan, “Bu ödül, katılımcılarımız tarafından, internet sitemizde yapılacak bir ankete göre belirlenecek ve anket sonucuna göre derece alanlarımız, Tunus, Malezya, Fas, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Endonezya gibi ülkelerden birine gitmeyi de tercih edebilecekler. İnsanlar Umre’ye gitmeyi mi, kardeş coğrafyalarımıza gitmeyi mi tercih edecek açıkçası biz de merak ediyoruz” diye konuştu.

KUR'AN-I KERİM'İN MESAJLARINI HATIRLATMAK İSTİYORUZ

Türkiye'nin 81 ilindeki gönüllülerin organizasyonuyla, bol ödüllü düzenlenen yarışmanın başvurularının bugünden itibaren başladığı bilgisini veren Ocakdan, şunları kaydetti: “Yarışmamızın başta güzel ülkemizin sıkıntılarla boğuştuğu, Müslüman coğrafyalarda terörün, zulmün kol gezdiği, insanoğlunun kendisini yaratanı maalesef hatırlamaktan uzak olduğu şu günlerde, mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim'deki barış, kardeşlik, yardımseverlik, yetimi, mazlumu gözetme gibi mesajlarını hatırlatmaya, ülkemizin ve dünyamızın sağduyuyla sarılmasına, özellikle ülkemizde ve Müslüman coğrafyalarda gerçek bağımsızlık ve özgürlüğün yayılması noktasında bir bilinç oluşturmasında vesile olmasını diliyoruz. Yarışma 8 kategoride düzenlenecek olup, 7'den 77'ye her yaş grubuna açıktır.”

4 YILDA 65 ÜLKEDEN 880 BİN YARIŞMACI KATILDI

İlk yılında Ömer Nasuhi Bilmen’in “Büyük İslam İlmihali”, ikinci yılında “Kur-an-ı Kerim Meali”, üçüncü yılında “Kur’ân-ı Kerîm’e Göre Peygamberler ve Tevhid Mücadelesi”, dördüncü yılında “Hadis” konusuyla düzenlenen yarışmada, ilk dört yılında, dünyanın 65 ülkesinden, Türkiye'nin tüm illerinden ve cezaevlerinden toplamda 880 bin kişi yarıştı. Bu yarışmacılar arasında, Türkiye’deki 360 cezaevinin 231’inde tutuklu bulunan yaklaşık 10 bin mahkum da yer aldı. Başvurular 19 Şubat 2017'ye kadar 'Ufka Yolculuk' internet sitesinden yapılacak.Yarışmanın A, B, C, D, E, F ve G kategorilerinin sınavları 26 Mart 2017’de, H kategorisinde ise 2 Nisan 2017’de gerçekleşecek. Her kategori sorularının ayrı hazırlanacağı yarışmanın A grubuna 6-10, B grubuna 10-14, C grubuna 14-19, D grubuna 19-30 yaş grubu başvurabilecek. E grubunda 30 yaş üstü katılımcılar yarışırken F grubu ise ihtisas kategorisi olacak. Yarışmanın internet üzerinden gerçekleşecek kısmında ise, G grubundakiler Türkçe, H grubundakiler İngilizce dillerinden sınava girecek.

YARIŞMANIN ÖDÜLLERİ Yarışmanın A, B, C, D, E, F kategorilerinde birinci olanlar 2 Umre seyahati + 2 bin 500 lira veya 2 dosta yolculuk + 2 bin 500 lira ya da, 9 bin lira, ikinciler 2 Umre seyahati + bin 500 lira veya 2 dosta yolculuk + bin 500 lira veya 8 bin lira, üçüncüler 2 Umre seyahati + 500 lira veya 2 dosta yolculuk + 500 lira ya da 7 bin lira para ödüllerinden birini seçebilecek. G, H kategorilerinde yarışanlar arasında birinci, ikinci ve üçüncü gelenler ise tablet bilgisayar ödüllerini kazanacak. Sınavda 60 puan ve üstü alanlar arasından yapılacak çekilişle 10 kişiye daha Umre seyahati ya da dosta yolculuk hediye edilecek. Ayrıca, yarışmada dereceye girenler yaşadıkları illerde yarışmayı organize eden dernekler tarafından da ödüllendirilecek.

Etiketler : Ufka - Yolculuk - Yarışması - başvuruda - son - günler - | Okunma Sayısı : 2301
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE