“Ülke, açık cezaevi haline getirildi”

Mısır zindanlarından Türkiye’ye kaçış sürecini milli Gazete muhabiri Onur Şehmus Şahin’e anlatan Mısırlı Ömer Şuveyh, “Darp edildim, elektrikle işkenceye maruz kaldım, suyla boğulmaya çalışıldım" dedi.

02-01-2020 05:50

Haberler » İSLAM ALEMİ


 
Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin darbeyle devrilmesinden sonra darbeci general Sisi, ülkeyi adeta açık cezaevi haline getirdi. Hükümete karşı çıkan on binlerce kişi Mısır zindanlarında baskı ve işkenceye maruz kaldı. Darbe karşıtı olduğu için haksız yere mahkûm edilenlerden sadece birisi olan Mısırlı Ömer Şuveyh, zindanda yaşadığı 3 yılı anlattı.
 
“20 YILI AŞKIN HAPİS CEZASI ALDIM”
Peki, yaşadığınız işkencelerden sonra nasıl yargılandınız? Mahkemede yaşadıklarınızı da anlatır mısınız?
 
Tüm Mısır’da mahkemeye çıkmadan önce sanıklar 10-12 saat küçücük bir odada bekletilir. Mahkemeye çıktığınızda da zaten bir şey anlatacak ve kendinizi savunacak haliniz kalmıyor. Ben mahkemede işlemediğim 5 suçtan dolayı yargılandım. Bana yöneltilen bu 5 ayrı suçlamadan toplamda 20 yılı aşkın bir hapis cezası aldım. Bana yönelttikleri suçların hiçbiriyle uzaktan yakından alakam yoktu, ellerinde delil bile olmamasına rağmen beni yargılayıp hapse mahkûm ettiler. Sonra da mahkemede ve polis karakolunda geçirdiğim 45 günlük süreden sonra hapishaneye sevk edildim.
 
“BENİ ANNEMLE TEHDiT ETTiLER”
Mısır’da yaşadıklarını anlatır mısın? Sana neden işkence yapıldı?
 
El Ezher Üniversitesi’nde okuduğum dönemde Sisi’nin zulmüne karşı eylemler düzenliyordum. Bu sebepten dolayı Mısır polisi beni yakın takibe aldı. Beni üç defa gözaltına almaya çalıştılar. En son üniversitenin yakınlarında yakalanarak tutuklandım ve işkenceler de başladı. Ben polis tarafından yakalandıktan sonra birçok işkenceye maruz kaldım. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok işkence gördüm. Vücudumun belli noktalarında da bu işkencelerin izleri halen var. Bana yapılan zulümlerin altında, bana söyletmek istedikleri şeyler vardı. Bana eziyet ederek benim bazı şeyleri itiraf etmemi istiyorlardı. Darp edildim, elektrikle işkenceye maruz kaldım, suyla boğulmaya çalışıldım ama en beteri beni annemle tehdit ettiler. Konuşmadığım takdirde annemi de buraya getirip işkence edeceklerini söylediler.
 
“SİSİ’Yİ SAVUNAN İNSANLAR BİLE ŞU AN HAPİSHANELERDE”
Türkiye’ye geldikten sonra Mısır ile iletişime geçtin mi? Mısır’da İhvan üyelerinin son durumu hakkında bilgi verir misiniz?
Mısır’da İhvan üyeleri ve halkın durumu şu an çok kötü. Sisi hakkında olumsuz bir kelime söylemek yasak. Hakkını aramak yasak. Hatta birisinin ağzından ‘hak’ kelimesi çıkması bile, bu onun için sorun demek. Şu an Mısır’da hakkını arayan insanlar ya tutuklanıyor ya ortadan kayboluyor ya da direkt öldürülüyor. Zamanında Sisi’yi savunan insanlar bile şu an hapishanelerde. Tüm Mısır halkı baskı altında ve ülkemiz gerçekten açık cezaevi haline getirildi.
 
“İHVAN ÜYELERİ  HAPİSHANELERDE HAKSIZ YERE MAHKÛM EDİLİYOR”
Mısır zindanlarından nasıl kurtuldun ve Türkiye’ye geliş sürecin nasıl oldu?
 
3 yıl zindanlarda mahkûm edildikten sonra bana yöneltilen 5 suçtan da beraat aldım. Benim gibi birçok Mursi destekçisi ve İhvan üyesi insanlar hapishanelerde haksız yere mahkûm ediliyor. Mahkûmiyetten kurtulsak bile bize adli kontrol şartı konuluyor. Belli aralıklarla imza vererek bizi denetim altına alıyorlar. Benim birçok arkadaşım imza vermeye giderken  yeniden mahkûm edildi. Ben de yeniden tutuklanmamak için hiç imza vermedim ve 3 günlük bir yolculukla Sudan’a gittim. Oradan da Türkiye’ye geldim. Şimdi de Türkiye’de üniversite okuyorum.
 
“MISIR’DA YAŞANANLARI DÜNYAYA DUYURMAMIZ GEREK”
Ömer, son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?
 
Buradan Türkiye halkından ve Türkiye hükümetinden bir ricam var. Mısır’da yaşananları dünyaya duyurmamız gerek. Bilenler, bilmeyenlere anlatsınlar. Biz ülkemizde yaşananlar için bireysel İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuramıyoruz. Ancak Türkiye halkı konu hakkında iyice bilinçlenirse, hükümete Mısır konusunda harekete geçmesi için isteklerde bulunabilir. Artık Mısır’da ve İslam dünyasında hiçbir Müslüman zulme maruz kalmasın. İslam topraklarında Müslümanların tek vücut olma zamanı geldi.
 
“12 METREKARELİK ODALARDA 30 KİŞİ KALIYORDUK”
Mısır zindanlarında birçok İhvan üyesi hayatını kaybetti. Sizleri mahkûm ettikleri Mısır zindanlarındaki durum da aynı mıydı?
 
Hapishanelerin durumu gerçekten berbat… 12 metrekarelik odalarda 30 kişi kalıyorduk. Tuvalet ihtiyacımızı bile bu odalarda gidermek zorunda kalıyorduk. Hava alacak bir pencere bile yoktu. Çoğu zaman ayakta uyumak zorunda kalıyorduk. Öyle berbat bir yerden bahsediyorum ki, hakkınızı istediğinizde direkt hücreye kapatılıyorsunuz. Hücrelerde 1 metrekarelik yerler. Bu hücrelerde vefat eden arkadaşım oldu. Ben tam 7 tane hapishane değiştirdim ve hepsi de birbirinden beter. Mısır zindanlarında insani ihtiyaçların hiçbiri karşılanmıyor. İnsanın en büyük hakkı olan tıbbi imkânlara ulaşmak imkânsız ve geçen gün hastaneye sevk edilmediği için Meryem Salim adında bir mahkûm vefat etti.
Etiketler : “Ülke - - açık - cezaevi - haline - getirildi” - | Okunma Sayısı : 487
İlginizi çekebilecek diğer haberler
Akif CEMİL
Dr. Mehmet SÜRMELİ
İktibas
Mehmet Nezir GÜL
Ömer Erdoğdu
HAVA DURUMU


NİĞDE